Dlhodobá výmena

Poslanie:

Okúsiť nové kultúry, uvidieť iné zvyky, spoznávať rôznorodých ľudí, študovať v odlišných školských systémoch, komunikovať v cudzích jazykoch, stretnúť množstvo priateľov, zažiť rok v neznámej krajine a ochutnať jej množstvo variácií. Prostredníctvom týchto skúseností vytvárať tolerantných mladých ľudí rešpektujúcich inakosť, uznávajúcich Rotary hodnoty a podporujúcich mier medzi kultúrami, národmi, náboženstvami a krajinami sveta.

Dlhodobá výmena študentov v Rotary klube Nitra od roku 1995 do roku 2015

Počet výmenných študentov spolu:     95

Out:                                                     59

In:                                                        44

Krajiny out:      USA, Brazília, Kanada, Japonsko, Nemecko, Mexiko, Taiwan, Peru

Krajiny in:        USA, Brazília, Mexiko, Japonsko, Venezuela, Kanada, Thajsko, Taiwan

Prvý výmenní študent out: Michaela Javorová (USA), Alexnader Kováč (USA) – 1996/1997

Prvý výmenný študent in: Rory O´Donnel, (USA) – 1996/1997

Školy:

Gymnázium Párovská ul. v Nitre – Mgr. Martin Chudík, riaditeľ, RNDr. Juraj Opačitý, riaditeľ, PhDr. Zora Lovišková, zodpovedná osoba za výmenných študentov

Gymnázium Golianova ul. v Nitre – RNDr. Marta Rácová, riaditeľka

Stredná spojená škola – Hotelová akadémia Nitra – Mgr. Jaroslav Maček, riaditeľ, Ing. Oľga Baláková, zástupkyňa

Aký bol tvoj najlepší zážitok?

„Myslím si, že všetky zážitky boli tie najlepšie. A keď som mala nejaký obľúbený, tak po tých 10 rokoch si naň už nespomeniem. Ale moje srdce vraví, že všetko čo sa za ten rok udialo, bolo najlepším zážitkom v mojom živote“

• Diana Šimoneková, USA, Wisconsin, 2005/2006

Najlepšie jedlo:

„Halušky J! A buchty u babky“

• Daniela Ornelas, Mexiko, 2014/2015

Čo si pamätáš z Nitry?

„I think  I remember most the divadlo in Nitra and the way that the sun would shine off of the front windows and how they were so orange, or when All of the imbounds went to the small church on this side of the hill Drazovce, it took us 4 hours to find our way there.“

• Jascha Herlihy, USA, 2014/2015

Čo ti najviac pripomína tvoju hosťujúcu krajinu?

„Keď vidím, niekde na internete obrázok klasického amerického auta.“

• Jozef Dóczy, 2014/2015, USA, Severná Karolína

Čo bolo počas výmenného pobytu najťažšie?

„Začiatok školy a jazyková bariéra. Zároveň ale aj lúčenie s priateľmi a hosťujúcimi rodinami na konci pobytu.“

• Katarína Holejšovská, 1999/2000, USA, Oregon

Výmena tromi slovami:

„Zážitok na celý život“

• Lukáš Pavelka, 2003/2004, USA, Arizona

Čo pre Teba znamená Rotary?

„Rotary je pre mňa jedna veľká rodina, pri ktorej naozaj platí, že svet je malý. A kamarátstva, ktoré som nadobudla cez Rotary, sú na  celý život“

Ema Tekeliová, 2013/2014, Brazília, Salvador

Zo SKI -CAMP Jasná :